M. Šernius: „Jaučiu, kad moterų krepšiniui skiriu nepakankamai dėmesio“

Jau kurį laiką Lietuvos moterų krepšinio rinktinė lieka už pagrindinių tarptautinių turnyrų borto. Tačiau, pasak komandos vyriausiojo trenerio Manto Šerniaus, tai mūsų krepšininkėms nėra papildomas motyvacijos rodiklis būsimuose mūšiuose. Lietuvos rinktinė visada į aikštelę žengia motyvuota bei kovingai nusiteikusi. „Mūsų krepšininkės supranta, jog asmeninė statistika yra mažiau reikšminga nei komandos pergalė“, - „Vakaro žinioms“ sakė M.Šernius.Visos žaidėjos atvyks

Liepos 27-rugpjūčio 9 d. Druskininkuose bus organizuojama Lietuvos moterų krepšinio rinktinės treniruočių stovykla. Krepšininkės ruošis būsimoms Europos čempionato atrankos kovoms, kurios vyks rudenį. Strategas tikisi, jog pratybų metu mūsiškėms pavyks sužaisti ir kontrolines rungtynes. Tiesa, dėl pastarųjų dar daug klaustukų.

„Kontrolinės rungtynės planuojamos, tačiau pirmiausia reikia stebėti situaciją pasaulyje. Neaišku, ar tuo metu jau vyks kelionės. Kol kas planas yra „žalios prieš baltas“ - padaryti kelerias rungtynes tarpusavyje. Tokią praktiką prieš kurį laiką yra naudojusi Maskvos CASK (Rusija) komanda ar JAV rinktinė. Žinoma, jeigu atsiras galimybės keliauti ir tuo metu stovyklaus kitų šalių moterų rinktinės, kurios pareikš norą išbandyti jėgas su mumis, bandysime organizuoti kontrolines rungtynes“, - kalbėjo Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris.

M.Šernius planuoja, kad stovykloje dalyvaus 16 mūsų krepšininkių.

„Kalbėjau su visomis krepšininkėmis. Beveik visos sutiko dalyvauti. Tik viena krepšininkė negalės padėti rinktinei, nes greitai turės gyvenime patį didžiausią džiaugsmą, tačiau kol kas negaliu išduoti kuri (šypsosi). Visos kitos žaidėjos labai apsidžiaugė, jog turės progą susitikti, kartu pasportuoti, - teigė strategas. - Bet kuriuo atveju pirmoje vietoje yra sveikata. Taigi užsidarysime Druskininkuose nuo žmonių, matysime tik lovą, pietų stalą ir treniruočių salę.“

M.Šernius prasitarė, jog šį kartą Lietuvos rinktinėje netrūks jaunimo. Jo bus ypač daug.

„Nors dar oficialiai nepatvirtinta, tačiau 95 proc. aišku, kad neįvyks pasaulio jaunių merginų (iki 17 metų) krepšinio čempionatas, taip pat atšaukta ir kitų jaunimo amžiaus grupių pirmenybių, taigi nacionalinių komandų žaidėjas norėčiau matyti moterų rinktinės stovykloje. Noriu, kad jaunosios krepšininkės šiek tiek pasitreniruotų, pažaistų su vyresnėmis mūsų žaidėjomis, pajustų, kas tai yra Lietuvos moterų rinktinė“, - sakė treneris.

Didžiojoje pasaulio dalyje dėl koronaviruso nacionalinės pirmenybės buvo nutrauktos nesibaigus sezonui. Žinoma, sąlygos visiems vienodos, tačiau, M.Šerniaus įsitikinimu, tai tikrai turės neigiamos įtakos krepšininkių sportinei formai.

„Tačiau, jeigu esi atsidavusi krepšiniui, yra proga tobulėti ir skirti laiką individualioms savybėms gerinti - tiek fizinėms, tiek techninėms. Visas pasaulis sustojo ir nesportuoja, taigi galima tikrai gerai padirbėti individualiai“, - pridūrė M.Šernius.

Kietas riešutėlis

Į 2021 m. Senojo žemyno pirmenybes komandos patenka per tris „langus“ - 2019 m. lapkritį, 2020 m. lapkritį ir 2021 m. sausį-vasarį. Atrankos pradžioje pernai rudenį E grupėje Lietuvos rinktinė sužaidė dvejas rungtynes. Pirmiausia mūsiškės Kėdainiuose 108:43 sutriuškino Albanijos ekipą, o paskui išvykoje 51:74 turėjo pripažinti Turkijos rinktinės pranašumą.

„Lietuva žaidžia komandinį krepšinį. Mums reikia ieškoti individualiai stiprių krepšininkių, kurios galėtų nulemti pergalę. Tiesiog šioje vietoje turime kentėti ir laukti, kol viena ar kita iš jaunimo prisijungs prie moterų rinktinės. Pavyzdžiui, į Turkijos rinktinę atvažiuoja natūralizuota krepšininkė, žaidžianti moterų NBA. Ji beveik viena nulemia rungtynių baigtį. Mes tikrai nenorime nieko natūralizuoti, mums reikia surasti ir užsiauginti krepšininkes, kurios žaistų moterų Eurolygoje, galbūt viena kita jau kabintųsi ir į moterų NBA. Tik taip matau, kaip mes galime tokias komandas kaip Turkija ar Serbija įveikti“, - atviravo M.Šernius.

Be Lietuvos, Turkijos ir Albanijos komandų, E grupėje dar žaidžia ir Serbijos ekipa. Būtent akistata su pastarąja mūsiškės ir grįš į aikštelę. Lapkričio 12 d. Lietuvos rinktinė namie žais su Serbijos komanda, o lapkričio 15 d. svečiuose kovos su Albanijos krepšininkėmis: „Su Albanija viskas aišku. O apie Serbiją nėra daug ką kalbėti. Serbės yra Europos čempionės ir pasaulyje jos tikrai ne paskutinės. Rungtynės su Serbijos komanda tikrai bus kietas riešutas mums. Tačiau moterų krepšinyje netrūksta netikėtumų, jeigu tiki, kad eini laimėti. Žaisime namie. Kėdainiuose kiekvieną kartą ateina daug žiūrovų. Taigi turėsime kozirį. Žinoma, reikės sėkmės ir matysime, kas bus. Įvykti gali bet kas.“

Nors Lietuvos rinktinė pastaruoju metu lieka be Europos ir pasaulio čempionatų, pasak M.Šerniaus, mūsų krepšininkės kiekvieną kartą susirenka motyvuotos. Juk visada yra svarbiausia pergalė.

„Kas iš to, jog turėsi gerą asmeninę statistiką, bet nežaisi Europos čempionate. Kaip treneris jaučiu, jog mūsų krepšininkės į rinktinę atvažiuoja motyvuotos. Tiesiog pastaruoju metu iki pergalės vis pritrūksta vieno ar kito niuanso“, - pridūrė treneris.

Trečiasis „langas“ vyks 2021 m. vasarį - 4 d. lietuvės savo aikštėje priims turkes, o 7 d. išvykoje mes iššūkį serbėms. Europos čempionato atrankoje varžosi 33 komandos, o pirmenybių šeimininkės Prancūzija ir Ispanija iškart pateko į čempionatą. Iš viso yra 9 atrankos grupės: šešios po keturias komandas ir trys grupės po tris. Atrankoje kiekviena rinktinė su kiekviena sužais po dvejas rungtynes namie ir išvykoje. Į 2021 metų Europos čempionatą pateks 9 grupių nugalėtojos ir 5 geriausios antras vietas užėmusios komandos.

Darbų netrūksta

Be Lietuvos moterų krepšinio rinktinės vyriausiojo trenerio pareigų, M.Šernius darbuojasi ir vyrų krepšinyje. 36-erių strategas vadovauja Prienų „Cbet“ klubui, su kuriuo prieš porą savaičių pratęsė bendradarbiavimo sutartį. M.Šernius pripažįsta, jog dėl pastarosios veiklos Lietuvos moterų krepšinio naujienas pavyksta sekti ne visas.

„Darbas vyrų krepšinyje tikrai nėra paprastas, ten tenka atiduoti daug laiko. Jaučiu, kad moterų krepšiniui skiriu nepakankamai dėmesio, ne tiek, kiek norėčiau. Tačiau moterų krepšinyje nėra tiek darbų, jog galėčiau rinktis ir ten būčiau naudingas kažkokiai komandai“, - sakė M.Šernius.

Nors šis mūsų šalies Moterų krepšinio lygos sezonas ir buvo nutrauktas, trenerio teigimu, pradžioje, žinoma, žibėjo Justė Veronika Jocytė. Galiausiai 14-metė krepšininkė iš Klaipėdos „Neptūno“ klubo išvyko į Prancūziją, Vilerbano ASVEL ekipą.

„Prieš porą savaičių kalbėjau su J.V.Jocytės tėveliu, planuojame, kad ji dalyvaus Lietuvos rinktinės stovykloje. Grįžtant prie Moterų lygos, džiugina Vilniaus „Kibirkštis-VKM“. Ten tikrai yra nemažai talentų, kurie ateityje sustiprins moterų rinktinę. „Šiauliai“ šiame sezone irgi buvo tikrai ambicingi“, - sakė M.Šernius.

Aistė Labinaitė | Respublika.lt