G. Krapikas: „Neverta tikėtis, kad antrajame lange bus „Žalgirio" ar kitų Eurolygos klubų žaidėjų"

G. Krapikas: „Neverta tikėtis, kad antrajame lange bus „Žalgirio" ar kitų Eurolygos klubų žaidėjų"

FIBA nuotr.

Lietuvos krepšininkai startavo 2023 m. pasaulio čempionato atrankos varžybose, kurių pirmajame lange Klaipėdoje 89:69 sutriuškino bulgarus ir išvykoje 74:66 įveikė čekus. Tai buvo Kazio Maksvyčio debiutas rinktinės vyriausiojo trenerio poste. Nors čekai privertė kaip reikiant pasinervinti, svarbiausias tikslas - dvi pergalės - pasiektas. Be to, naujasis treneris sėkmingai įvedė į rinktinę ir keletą naujų žaidėjų. „Respublikos" kalbinti krepšinio specialistai vieningai teigė, kad K.Maksvyčio darbo pradžią galima vertinti „labai gerai".Pasirodymas. Įpusėjus Opavoje vykusioms rungtynėms su čekais, atrodė, kad Lietuvos rinktinė pirmąjį langą uždarys lengvai ir įspūdingai. Po pertraukos mūsiškiai iššvaistė 15 taškų persvarą ir leido varžovams trumpam išsiveržti į priekį, bet pabaigoje K.Maksvyčio treniruojama komanda visgi buvo stipresnė.

Buvęs Kauno „Žalgirio" žaidėjas ir treneris, asistentu rinktinėje praeityje dirbęs Gintaras Krapikas akcentavo, kad tai ir yra svarbiausia: „Pasidžiaukime, jog abejos rungtynės yra laimėtos. Tai buvo pagrindinis šio lango tikslas. Pirmosios rungtynės buvo labai gražios, žaidimas - malonus akiai. Antrosios buvo sunkesnės, bet to ir buvo galima tikėtis. Pergalės pasiektos, pirmasis langas užbaigtas, o trenerio darbą galima vertinti labai gerai. Ypač žinant, kad tai buvo jo debiutas."

Išretėjusia sudėtimi laimėti atrankos lango rungtynes - nelengva užduotis. Tuo įsitikino per pirmąjį langą po vieną nesėkmę patyrę serbai, vokiečiai, turkai, graikai, italai. Elitinėms rinktinėms problema tampa ne tik geriausių krepšininkų trūkumas, bet ir būtinybė „sustyguoti" komandą per trumpą laiką, nes sudėtis vis keičiasi. K.Maksvytis šį darbą turėjo atlikti per kelias treniruotes.


Nepaisant to, krepšinio treneris Rūtenis Paulauskas aikštelėje matė ne atskirų krepšininkų rinkinį, o komandą. „Dauguma žaidėjų K.Maksvyčiui buvo gerai pažįstami iš anksčiau ir aikštelėje labai gerai matėsi susikalbėjimas, tarpusavio supratimas. Man patiko, kad rinktinė žaidė gana paprastą krepšinį, bet buvo ir greito žaidimo, krepšininkams buvo suteikta didesnė laisvė. Galbūt tai nevirto kokybe, bet pridėjo pasitikėjimo savimi.

Man patiko ir tai, kad K.Maksvytis modeliavo komandą priklausomai nuo varžovų, matydamas, ko jai labiausiai reikia. Prieš bulgarus reikėjo keistis ginamaisiais, kad apsaugotume tritaškio liniją. Rungtynėse prieš čekus buvo gerai įtraukti aukšti žaidėjai. Dar viena man patinkanti tendencija - dėmesys universaliems žaidėjams, galintiems rungtyniauti keliose pozicijose. Tai - ir Eigirdas Žukauskas, ir M.Kuzminskas, ir Deividas Gailius. Manau, kad K.Maksvyčio debiutas pavyko labai gerai", - sakė R.Paulauskas.

Naujokai. K.Maksvytis įtraukė į sudėtį keturis krepšininkus, kurie iki tol nebuvo žaidę oficialių rungtynių rinktinėje - Vytenį Čižauską, Margirį Normantą, Eigirdą Žukauską bei Osvaldą Olisevičių. Kukliausias vaidmuo teko M.Normatui, kuris Klaipėdoje per
10 min. pelnė 6 taškus, o Opavoje žaidė tik 5 min. ir pasižymėti nespėjo. Kiti naujokai buvo svarbūs atlikėjai K.Maksvyčio „orkestre".


O.Olisevičius blykstelėjo Klaipėdoje, kur per 24 min. pataikė 6 iš 8 tritaškių, pelnė 20 taškų, atkovojo 9 kamuolius ir surinko 29 naudingumo balus. Opavoje puolėjas sulaukė mažiau pasitikėjimo ir per 11 min. į savo sąskaitą įsirašė 4 taškus. V.Čižausko rodikliai Klaipėdoje buvo 17 min. ir 4 taškai, Opavoje - 13 min. ir 3 taškai.

Stabiliausias iš naujokų buvo K.Maksvyčio auklėtinis Permės „Parma" klube E.Žukauskas. Klaipėdoje puolėjas per 21 min. surinko 9 taškus. Opavoje E.Žukauskas žaidė ilgiau už bet kurį rinktinės krepšininką - 26 min. Rodikliai buvo solidūs - 11 taškų, 8 atkovoti kamuoliai ir 18 naudingumo balų. K.Maksvytis pavadino E.Žukauską solidžiausiai pirmajame lange žaidusiu rinktinės krepšininku. Mūsų kalbinti krepšinio specialistai irgi negailėjo jam pagyrų.

„Sportininko gyvenime labai daug priklauso nuo to, kiek tavimi pasitiki treneris. Pavyzdžiui, treneris labai pasitiki V.Čižausku, leido jam žaisti ir komanda pasiekė dvi pergales. Taip šį klausimą ir palikime, nesigilindami į asmeninius V.Čižausko rezultatus. Svarbesnis dalykas yra dvi pergalės. O.Olisevičius pirmosiose rungtynėse žaidė taip, kad norėtųsi jį tokį matyti visada. Bet sunku tikėtis, kad krepšininkai, kurie dar nėra daug žaidę tokio aukšto lygio rungtynėse, visada taip žais, kad O.Olisevičius visada pataikys taip, kaip mače su bulgarais.

Labiausiai savo solidžiu žaidimu mane nustebino E.Žukauskas. Jis rinktinėje yra naujokas, bet ne aukšto lygio krepšinyje. Jis rungtyniauja stiprioje lygoje, o jo žaidimas man patiko ne tik dėl pelnytų taškų. E.Žukauskas ir gynyboje parodė savo fizines galimybes bei įvairiapusiškumą. Šiuolaikiniame krepšinyje įvairiapusiškumas yra labai svarbus. Mano nuomone, šiame lange E.Žukauskas buvo solidžiausias rinktinės krepšininkas", - rinktinės naujokus vertino G.Krapikas.

„Labiausiai abejojau dėl V.Čižausko, bet tai yra trenerio sprendimas. Kai jis pataikė labai sudėtingą ir reikalingą tritaškį Čekijoje, išnyko klausimas, ar vertėjo jį kviesti. Dėl E.Žukausko net iškilo klausimas: kodėl jo nematėme rinktinėje anksčiau, kodėl jo nebuvo net peržiūrose? Jis gerai žaidžia stiprioje lygoje, bet tik su K.Maksvyčio atėjimu gavo šansą. Dėl O.Olisevičiaus - jo pasirodymą vertinu teigiamai. Džiūgauti dar anksti, bet yra užuominų, kad šie vyrai ateityje gali papildyti pagrindinę rinktinę", - svarstė R.Paulauskas.

Įžaidėjai. Po rungtynių Opavoje K.Maksvytis pripažino, kad kartais jam nepatikdavo kamuolio įžaidimas. Nepavykus iš „Žalgirio" prisikviesti Luko Lekavičiaus ir patyrus traumą Vaidui Kariniauskui, įžaidėjai tapo daugiausiai klausimų keliančia grandimi. Vienintelis tikras įžaidėjas buvo V.Čižauskas, šioje pozicijoje teko rungtyniauti ir atakuojančiam gynėjui Mindaugui Girdžiūnui.

G.Krapikas priminė, kad vaizdas aikštelėje priklauso ne tik nuo įžaidėjo: „Rungtynės su bulgarais ir čekais buvo skirtingos. Man labai patiko, kad rungtynėse su bulgarais labai gražiai judėjo kamuolys, komanda juo dalijosi, surasdavo laisvus žaidėjus ir šie pataikydavo. To nebuvo Čekijoje. Nors kamuolys ir judėjo, nepataikėme net gerų metimų." Opavoje lietuviai pataikė tik 6 iš 23 tritaškių.

Kita vertus, G.Krapikas neslėpė, kad įžaidėjo pozicija atrodė probleminė: „Įsivaizduoju, kaip buvo sudėtinga V.Čižauskui, nors treneris juo ir labai pasitiki. Jam tai debiutas, o reikia vadovauti rinktinei oficialiose rungtynėse. Galbūt trūko visaverčio organizavimo, progų sudarymo partneriams. Nežinau, kokias išvadas treneris darys dėl pagrindinio įžaidėjo, bet matome, jog šiai pozicijai trūksta žaidėjų."

R.Paulausko nuomone, K.Maksvytis sugebėjo rasti problemų sprendimus. „Pavyzdžiui, gynyboje prieš varžovų įžaidėjus panaudojo Margirį Normantą. Rinktinės žaidėjai pasikeisdami susitvarkė su užduotimis. Manau, kad tokioje situacijoje, turint tiek nedaug laiko treniruotėms, naujiems deriniams, įžaidėjai susitvarkė tikrai gerai. Dar prisijungs V.Kariniauskas. Tikrai yra iš ko rinktis", - teigė krepšinio specialistas.

Ateitis. Pirmąjį atrankos etapą sudaro trys langai. Antrojo rungtynės bus žaidžiamos vasarį, trečiojo - liepą. Viena vertus, iki vasario K.Maksvytis su savo asistentais galės daug ką apmąstyti. Kita vertus, jis dirbs Permės klube, rinktinės žaidėjai atstovaus savo komandoms ir vėl susirinks tik prieš pat atrankos rungtynes. Gilintis į subtilybes vėl nebus laiko.

G.Krapikas nedrįso spėti, ar vasarį rinktinė bus stipresnė, geriau susižaidusi nei pirmajame lange. „Neverta tikėtis, kad antrajame lange bus „Žalgirio" ar kitų Eurolygos klubų žaidėjų. Reikia žiūrėti į tai, ką tuo momentu turi. Pagrindinis dalykas yra traumos. Nuo jų priklauso, kokie žaidėjai susirinks, bus ar nebus V.Kariniauskas, kiek jis galės padėti. Treneris neturi įtakos šiems dalykams, todėl planuoti, kas bus vasarį, būtų būrimas iš kavos tirščių. Svarbiausia ne tai, kokių vasarį turėsime žaidėjų, o kokia bus atmosfera. Svarbu, kad išliktų ta atmosfera, kuri treniruotėse ir rungtynėse vyravo šiame lange. Nuo to priklausys rinktinės žaidimo kokybė."

R.Paulauskas įsitikinęs, kad rinktinė žengs žingsnį į priekį: „Ji bus labiau „susiklijavusi", stipresnė. Net neabejoju. K.Maksvytis turbūt kviesis tuos pačius žmones, nors gal pabandys iš „Žalgirio" pasikviesti L.Lekavičių ir Edgarą Ulanovą, gal ir Regimantą Miniotą. Bet pergalės „cementuoja" komandą. Rinktinė pati savaime turėtų augti ne tik kiekybiškai, bet ir kokybiškai. Ji gali žaisti dar geriau."

Antrajame lange lietuviai dukart susitiks su Bosnijos ir Hercegovinos rinktine. Pastaroji namie 97:90 įveikė čekus, išvykoje 85:75 nugalėjo bulgarus ir dabar kartu su Lietuvos komanda pirmauja F grupėje. Mūsiškiai su bosniais vasario 24 d. susitiks išvykoje, o vasario 27 d. - namie. Į antrą atrankos etapą pateks trys grupės ekipos.Arūnas Abromaitis | Respublika.lt

Video rekomendacijos: