Kovoje su COVID-19 – iššūkiai, ilgos darbo valandos ir netradiciniai sprendimai

Viena labiausiai COVID-19 viruso paveiktų komandų Lietuvoje – Panevėžio „Lietkabelis“. Susirgus šešiems žaidėjams bei trims personalo nariams, klubas susidūrė su sunkumais, apie kuriuos prieš kurį laiką negalėjo net pagalvoti.



Pirmieji iššūkiai – dar esant sveikiems

Spalio 27-ąją dieną „Lietkabelis“ rengėsi svarbiai Europos taurės dvikovai Andoroje, kai likus kiek mažiau nei trims valandoms iki rungtynių pradžios pasirodė naujiena, kad Utenos „Juventus“ ekipoje, su kuria panevėžiečiai rungtyniavo prieš tris dienas, užfiksuoti du koronaviruso atvejai.

„Pirma mintis natūrali – o kas toliau? Rodos, žinome tiek LKL, tiek Europos taurės sveikatos ir saugumo protokolus, kuriais turime vadovautis, tačiau susidūrus su realia situacija ir supratus, kad turėjome kontaktą su virusu užsikrėtusia komanda, reikėjo priimti greitus sprendimus. Pirmiausia, susitikome su klubo direktoriumi Martynu Purliu viešbučio kambaryje ir pradėjome nedelsiant dėliotis žingsnius, ką turėtume daryti,“ – sakė klubo rinkodaros vadovas, tuo pačiu atliekantis ir komandos vadovo pareigas Lukas Grabauskas.


„Iškart pradėjome nagrinėti Europos taurės protokolą ir supratome, kad iš savo kaip klubo pusės viską darėme teisingai, komanda turi neigiamus testų rezultatus, testai atlikti būtent tuo laiku, kaip ir reikalauja lyga, niekas nėra pažeista. Vis dėlto apie situaciją iškart informavome Eurolygos organizaciją – Martynas pradėjo pokalbius su lygos atstovais, tuo tarpu mano užduotis buvo informuoti komandos žaidėjus, kad ši situacija niekaip nekeičia mūsų šio vakaro planų – rungtynės Andoroje įvyks“, – tęsė pokalbį L. Grabauskas.

Grįžus į Lietuvą – izoliacija bei pirmieji COVID-19 atvejai klube

Grįžti su pergale iš nykštukinės valstybės panevėžiečiams nepavyko. Nors tema apie koronavirusą vykstant į Lietuvą tapo vis dažnesnė, turbūt nė vienas klubo atstovas nesusimąstė, kad šios rungtynės gali būti paskutinės prieš priverstinę ilgą pertrauką, kurios „Lietkabeliui“ visai nereikėjo – komandos viduje vyravo nuotaika, kad ekipa eina tinkama linkme ir žaidimas tampa vis geresnis.

Panevėžys buvo pasiektas spalio 29-osios naktį, ketvirtadienį, po 15 valandų kelionės, o atėjus rytui visa komanda keliavo darytis testų. Tai įprasta procedūra po kelionės. Tiesa, šįkart nerimo buvo daugiau nei įprastai.

Nekokia nuojauta pasitvirtino ankstyvą penktadienio rytą – du teigiami atvejai klube ir iškart tapo aišku, kad rungtynės su Alytaus „Dzūkija“ tą vakarą neįvyks. Tuomet tiek klubo personalui, tiek žaidėjams dar buvo gyva viltis, kad nukeltos rungtynės su dzūkais bus vienintelės, kurias teks sužaisti vėliau ir nors nepilnos sudėties, tačiau po pertraukos bus galima tęsti pilnavertį darbą.

„Visi gyvenome su mintimis, kad anksčiau ar vėliau teks susidurti su virusu. Reagavome ramiai ir pradėjome laikytis visų nurodymų bei taisyklių“, – sakė komandos kapitonas Vytenis Lipkevičius, kurį naujienos, skirtos žaidėjų rūbinei, dažniausiai pasiekia pirmąjį.

Visi žaidėjai, treneriai ir klubo darbuotojai izoliavosi, jiems buvo pristatytas maistas, sporto reikmenys, suorganizuoti papildomi testai dar tą patį penktadienį. Atlikus testus dar kartą, paaiškėjo, kad yra dar vienas atvejis klube – šįkart jau personalo nariui.


Nuolat kintanti situacija ir skirtingos emocijos

Tai, kas vyko toliau, priminė dramą kino ekrane – vis nauja informacija pasiekdavo „Lietkabelį“. Šeštadienį klubo medicinos personalas kas kelias valandas informuodavo apie žaidėjus, kurie pradėjo jausti peršalimo simptomus. Vieno žaidėjo temperatūra pasiekė 39 laipsnius ir tada tapo aišku, kad jis greičiausiai nevyks į Italiją, kur panevėžiečiai turėjo žaisti Europos taurės rungtynes su Bolonijos „Virtus“.

Administracijos darbuotojams susisiekus su kelionių agentūra dėl galimybės keisti keleivio duomenis, atsiliepusi darbuotoja tarė: „Kaip tik norėjau jums skambinti – skrydžiai, kuriais turėjote pasiekti Italiją, tik ką buvo atšaukti. Tai dėl šiuo metu pasaulyje siaučiančios pandemijos.“


Tapo akivaizdu, kad šeštadienio vakarą niekas neaišku – vienas po kito žaidėjams atsirado simptomai, kurie gero nežadėjo, skrydžiai į artimiausias rungtynes buvo atšaukti, o treniruotės nuo penktadienio vakaro jau buvo įmanomos tik „Zoom“ erdvėje.

Sekmadienį laukė dar vienas komandos testavimas, jau trečiasis per pastarąsias keturias dienas. Atlikus testus teliko laukti rezultatų, kurie turėjo paaiškėti tos pačios dienos vakarą. Žaidėjai turėjo dar vieną virtualią treniruotę, o administracija su treneriais derino naujus skrydžių į Boloniją maršrutus bei treniruočių grafikus.

Dvylika asmenų gavo neigiamus atsakymus, tuo tarpu prie likusių devynių pavardžių klinikos sistemoje buvo prierašas „laukiama“.


„Iškart aplankė bloga nuojauta, kad šis prierašas yra ne šiaip sau – turėjome informacijos, kad jei mėginys kelia įtarimų, jis yra tikrinamas dar kartą. Dauguma komandos narių, kurie dar nebuvo gavę atsakymų, jautė vienokius ar kitokius simptomus. Laukimas prasitęsė dar dvejoms valandoms“, – sakė L. Grabauskas.

Devyni iš devynių – visi, kurie laukė atsakymų, paaiškėjo, kad yra užsikrėtę virusu. Tapo aišku, kad gerą pusdienį derinti kelionių grafikai nebėra aktualūs, nes į Boloniją vykti neteks. Komandos vadovų galvose ir vėl sukosi tas pats klausimas: ką darome toliau?

Iš pradžių – skambutis Nenadui Čanakui. Komandos generolas informuotas apie situaciją pirmasis. Komandos bendrame susirašinėjime „WhatsApp“ platformoje informuoti žaidėjai, su keliais iš jų pasikalbėta telefonu – reakcija į susirgimus labai individuali. Vieni žaidėjai pernelyg nesureikšmino esamos situacijos, kitiems tai buvo psichologinis išbandymas.


Nedelsiant informuota Eurolyga išsiunčiant visus reikalingus dokumentus rungtynių atkėlimui. Skambutis klubo atstovui spaudai – suderintas pranešimas žiniasklaidai. Elektroniniai laiškai kelionių agentūrai, atšaukiamos planuotos treniruotės ir netylanti diskusija komandos personalo susirašinėjime. Visa tai – jau po vidurnakčio, tačiau nelauktos naujienos ne tik sustabdė komandos gyvenimą, tačiau ir privertė ieškoti sprendimų.

Situacija, priverčianti mąstyti kūrybiškai

Sužinojus testų rezultatus, trenerių štabas ėmė dėlioti planą, kuris kiek įmanoma labiau padėtų žaidėjams išlaikyti fizinę formą, kuri kryptingai kilo nuo rugpjūčio pradžios, kuomet buvo susirinkta į pirmąją treniruotę.


„Svarbiausia buvo užtikrinti geriausią režimą susirgusiems ir adekvatų krūvį sveikiems žaidėjams. Pirmiausia galvojome apie sergančius, buvo svarbu įvertinti jų būklę, simptomus. Pagal visas rekomendacijas simptomų neturintiems žaidėjams adekvatus fizinis krūvis yra leidžiamas ir net rekomenduojamas. Nekeliant intensyvumo galima padirbėti ties mobilumu, kas yra vienas iš svarbiausių dalykų sporte. Turintiems simptomų, reikia leisti kūnui pirmiausia susitvarkyti su virusu. Esant tokiomis aplinkybėmis, tenka pasitelkti ir fantaziją bei pozityvumą,“ – sakė „Lietkabelio“ klubo fizinio rengimo treneris Darius Aučyna.

Be kūrybiško požiūrio į nuotolines treniruotes, kitokio treniruočių proceso integravimo, trenerių štabui reikėjo ieškoti ir pagalbos pas kolegas užsienyje, kurie tokias situacijas jau yra praėję anksčiau.

„Bendravome su kolegomis užsienyje, nagrinėjome, kokia pratimų ir veiklos chronologija logiškiausia, rekomenduojama ir pasiteisinusi,“ – tęsė D. Aučyna, šiuo laikotarpiu turėjęs bene daugiausiai kontakto su komandos žaidėjais.


„Ne visi žaidėjai jautėsi vienodai, simptomai pasireikšdavo tik vėliau, todėl kiekvieną dieną sekėme savijautą, jai suprastėjus skirdavome poilsio ir viską pradėdavome iš naujo. Po truputį keitėme veiklos pobūdį, kūnui skyrėme vis naujų užduočių. Sekame žaidėjų širdies darbą per treniruotes, o prieš grįžtant į aikštelę visi turės praeiti išsamią medicininę apžiūrą.

Visiems žaidėjams norime padėkoti už profesionalumą ir pozityvumą šituo sunkiu laikotarpiu. Galime drąsiai teigti, kad išbandymai parodė tik geriausias žaidėjų puses, pažadino lyderius, mobilizavo visą jų potencialą“, – tęsė D.Aučyna.

Sugrįžimas – jau šį sekmadienį?


„Lietkabelis“ klastingo COVID-19 viruso dar neįveikė, tačiau sveiki žaidėjai jau kelias dienas pluša treniruotėse. Likusių krepšininkų bei personalo narių sveikata gerėja kasdien, o pozityvumo šioje situacijoje atsiranda vis daugiau.

„Negalime sulaukti, kada pagaliau žengsime į aikštelę kaip komanda ir turėsime galimybę vėl žaisti rungtynes“, – sakė V. Lipkevičius.

Dar nėra galutinai aišku, tačiau planuojama, kad „Lietkabelis“ po didžiulio išbandymo sugrįš jau sekmadienį. Varžovas – šį sezoną sykį įveiktas ir puikiai Eurolygoje rungtyniaujantis Lietuvos čempionas Kauno „Žalgiris“. Namie rungtyniausiantis „Lietkabelis“ negalės to daryti savo sirgalių akivaizdoje, tačiau sulauks palaikymo prie televizijos ekranų, jei tik viskas vyks taip, kaip planuota.





KKLietkabelis.lt

Video rekomendacijos: