TOP naujienos
Istorinė „Hawks“ kelionė į SSRS ir Š. Marčiulionio apsisprendimas
NBA naujokų biržoje Arvydą Sabonį pirmasis pašaukė Atlantos „Hawks“ ir tuometinis vanagų treneris Mike‘as Fratello trynė rankomis, tačiau šis šaukimas buvo anuliuotas, o legendinis JAV strategas negavo ne tik Sabo, bet ir kito trokšto lietuvio Šarūno Marčiulionio.
Aštuntoje „Krepšinio namų“ dokumentikos dalyje, kurią galite pamatyti per naujos kartos televiziją „Go3“, dėmesys skiriamas legendinei „Hawks“ viešnagei SSRS bei NBA klubo nesėkmėmis su Lietuvos krepšininkais.
„Man labai pasisekė, kad turėjau galimybę pašaukti visų laikų geriausią – Arvydą Sabonį, – „Krepšinio namų“ dokumentikos aštuntoje dalyje kalba M. Fratello. – Mes aplenkėme kitas NBA komandas, nes turėjome skautą Europoje, o ten išsiskyrė Sabonio įrašas.“
„Hawks“ 1985-aisiais NBA naujokų biržoje pašaukė lietuvį, bet jis tuomet į JAV neatvyko, o tuometinės taisyklės negarantavo į jį teisių ateityje.
„Kitoms komandoms NBA pasiuntėme signalą apie Sabonį ir jau kitais metais Portlando klubas pakvietė jį pirmajame rate, – pasakojimą tęsė M. Fratello. – Sukėlėme daug triukšmo ir lyga pakeitė naujokų biržos taisykles, tad teises ilgam laikui į Sabą įgijo Portlandas.“
Nepavykus atsivežti A. Sabonio, „Hawks“ 1987-aisiais atkreipė dėmesį į kitą lietuvį, Š. Marčiulionį, su SSRS komanda dalyvavusį Amerikos ir Sovietų Sąjungos „Geros valios“ ture.
„Šarūnas tuomet buvo vienintelis lietuvis komandoje, jis žaidė be galo gerai ir daug NBA komandų pradėjo juo domėtis“, – sakė NBA tarptautinių krepšinio operacijų viceprezidentė Kim Bohuny.
Galutinai Š. Marčiulionio talentas NBA įtikins per istorinę „Hawks“ kelionę į SSRS 1988-ųjų vasarą, kurioje įvykę kuriozai iki šiol puikiai atsimenami amerikiečių.
„Skrydžiai buvo siaubingi, nes NBA esi įpratęs skristi pirma klase, – „Krepšinio namams“ pasakojo tuometis „Hawks“ žaidėjas Spudas Webbas. – Sužinojome, kad duonos, ar kitų produktų ten galima įsigyti tik tam tikromis dienomis, skambučius atlikti taip pat buvo sunku. Negalvojome, kad taip gali būti.“
„Buvo atidėtas skrydis, sėdėjome prie Vilniaus oro uosto ir kažkas pasakė: „Ką, ar jie neturi žoliapjovių?“ – istoriją iš kelionės SSRS pasakojo K. Bohuny. – Du žmonės su dalgiu bandė šienauti žolę ir M. Fratello nusprendė tai išmėginti.“
Tą pačią 1988-ųjų vasarą įvyko Seulo olimpinės žaidynės, o jos SSRS žaidėjams išmušė langą į Vakarus. Š. Marčiulioniui didžiausią susidomėjimą rodė „Golden State Warriors“ ir „Hawks“.
„Abu klubai Šarūnui darė milžinišką spaudimą ir jis man sakė, kad jaučiasi nervingas ir blaškomas, – gynėjo pasirinkimą prisiminė K. Bohuny. – Jį viliojo skirtingai – „Hawks“ privalėjo tartis su Maskva, o „Warriors“ sakė, kad tarsis su Lietuva. Donnie Nelsonas jaunesnysis gyveno pas Šarūną kelis mėnesius ir jį įtikinėjo.“
„Donnis kažkaip įkalbėjo, kad didesnė galimybė yra San Franciske, – „Krepšinio namų“ dokumentikoje kalba Š. Marčiulionis. – Ir psichologinis dalykas, nesinorėjo būti šachmatų figūra, kur tave perleidžia, nes darėme „Geros valios“ turą.“
Š. Marčiulionio kelias į NBA, A. Sabonio naujokų biržos nesusipratimas, amerikiečių kultūrinis šokas SSRS ir kelią į Vakarus pramušusios Seulo olimpinės žaidynės. Visa tai pamatysite bendro Lietuvos krepšinio federacijos, „TV3“ ir „Go3“ projekto „Krepšinio namai“ dokumentikos aštuntoje dalyje.
Originalaus turinio dokumentikos ciklą „Krepšinio namai“ mūsų šalies žiūrovai gali stebėti naujos kartos televizijoje „Go3“. Iš viso bus parodyta 10 dalių, skirtų Lietuvos krepšinio šimtmečiui.
LTU.Basketball