Unikalūs Lietuvos vadovų prisiminimai – nuo čempionų sutikimo 1937 m. iki Kauno sporto halės atidarymo

Unikalūs Lietuvos vadovų prisiminimai – nuo čempionų sutikimo 1937 m. iki Kauno sporto halės atidarymo

Lietuvos krepšinis švenčia šimtmetį, tačiau didžioji dauguma mūsų sporto pasididžiavimo gimtadieniu laiko 1937 metus. Tai metai, kurių gegužės mėnesį Rygoje Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė tapo Europos čempionė.



Būtent tai dokumentiniame filme „Oranžinė bažnyčia“, kuris visuose mūsų šalies kino teatruose pasirodys gruodžio 2 dieną, prisimena Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus, dalyvavęs tuometinių Europos čempionų sutikime.

Tuomet Jo Ekscelencijai buvo vos 11 metų, tačiau įspūdžiai iš 1937-ųjų, atvedusių Lietuvą į krepšinio elitą Europoje, yra neužmirštami.

„Nuo geležinkelio stoties su vyresniu jaunimu bėgau šalia automobilių virtinės, kuri vežė čempionus, – „Oranžinėje bažnyčioje“ pasakoja Prezidentas V. Adamkus. – Krepšininkus vežė iki Kūno kultūros rūmų Parodos aikštėje, kuri ir šiandien stovi. O ten jau buvo susirinkę turbūt virš 10 tūkstančių lietuvių. Mano ausyse dabar spindi ovacijos ir entuziazmas.


Manau, kalbėti apie mūsų krepšinį prieš 1937-uosius net neverta, kadangi Lietuvos krepšinio gimtadienis tuomet vyko Rygoje. Televizorių nebuvo, vienintelis ryšys su Ryga – radijo aparatai, bet ir jų buvo nepakankamai. Bet prisimenu, kaip visko klausiausi ir su kokiu džiaugsmu priėmiau mūsų pergalę.“

„Oranžinėje bažnyčioje“ rodomi unikalūs vaizdai, nukeliantys į 1937-uosius ir Europos čempionų sutikimą Lietuvoje. Visgi po tikro Lietuvos krepšinio gimimo Rygoje skambesnio įvykio ilgai laukti nereikėjo – 1939 m. į Kauną atvyko Europos čempionatas.

Laimėjusi 1937 m. Europos krepšinio čempionatą Lietuva gavo teisę rengti kitas Senojo žemyno pirmenybes, o taip gimė krepšinio mekos idėja – 1938 m. pradėta statyti Kauno sporto halė.

Per kiek daugiau nei metus pastatyta Kauno sporto halė buvo atidaryta Europos čempionato išvakarėse, o jos atidarymo unikalūs vaizdai ir Prezidento Antano Smetonos sveikinimo kalba – gruodžio 2 dieną Lietuvos kino teatruose pasirodysiančioje „Oranžinėje bažnyčioje“.

„Kai visus kraštus kamuoja nerimas, kai visur žmonės suirzę ir susirūpinę gyvena, kad dailaus sporto dienos virstų poilsiu, nuteiktų mus gerai ir draugiškai bei duotų mums estetinio pasigerėjimo“, – per atidarymą Kauno sporto halėje kalbėjo Prezidentas A. Smetona.

1939 m. Lietuva namuose antrą sykį paeiliui tampa Europos čempione, krepšinis pasiekia aukštumas, o šio sporto fenomeną tais laikais mūsų šalyje dokumentiniame filme „Oranžinė bažnyčia“ prisimena atkurtos Lietuvos valstybės vadovas Vytautas Landsbergis.

„Turėjome prisikalę ratlankį nuo statinės prie medinės sienos ir mėtydavome Mickevičiaus gatvėje Kaune. Ten toks nelygus kiemas buvo, kalvotas… Ir mėtydavome į tą bačkos lanką, – juokėsi V. Landsbergis. – Tai va toks buvo ankstyviausias mūsų krepšinis.“


„Oranžinėje bažnyčioje“ pamatysite unikalius vaizdus ir istorinius Lietuvos krepšiniui momentus, taip pat istorijas pasakos JAV lietuvių visuomenės veikėjas Raimundas Mieželis. Išgirsite ir istoriją, kaip Arvydas Sabonis vos nebuvo pagrobtas.

Jau gruodžio 2 dieną Lietuvos kino teatruose pasirodysianti „Oranžinė bažnyčia“ – dokumentinis filmas skirtas ne tik krepšinio fanams, bet ir kiekvienam lietuviui, norinčiam geriau suprasti savo tapatybės formavimąsi.

LTU.Basketball

Video rekomendacijos: