TOP naujienos
L.Kvedaravičius: grandai susiduria su rimtomis motyvacijos problemomis (V.Čeponio komentaras)
Šeštadienį rungtynėmis Kauno „Žalgiris“-Vilniaus „Lietuvos rytas“ pasibaigs reguliarusis Lietuvos krepšinio lygos (LKL) sezonas. Finišo tiesiojoje intrigos netrūksta – kauniečiai vis dar gali nusiristi iki ketvirtosios turnyrinės lentelės vietos. Tai reikštų, kad šalies krepšinio flagmanai susitiktų ne tradiciniame finale, o jau LKL pusfinalio serijoje.
Naujienų portalas Alfa.lt su krepšinio specialistais Linu Kvedaravičiumi ir Vaidu Čeponiu kalbėjosi apie pagrindines komandų vadovybių klaidas buriant ekipų sudėtis ir apie dabartinį Lietuvos pirmenybių veidą.
Vadovybės klaidos ir netobulas formatas
Kodėl sezono finiše susiklostė situacija, kad „Žalgiris“ vis dar gali nusiristi net į ketvirtąją vietą? Mūsų grandai susilpnėjo, ar kitos komandos pasitempė? – paklausėme buvusių krepšininkų.
L. Kvedaravičius: „Abu faktoriai yra teisingi. Negalima sakyti, kad Vilniaus ir Kauno ekipos itin susilpnėjo, bet jos niekaip neranda savojo žaidimo. Trenerių kaita tą rodo, klubai nuolat yra ieškojimo kelyje. Kitos komandos, turėdamos mažesnius finansinius resursus, komplektaciją vykdė atsakingiau, ir šioje situacijoje jiems pavyko prisikviesti geresnių žaidėjų. Kitas dalykas – pati turnyro sistema. Jeigu „Lietuvos rytas“ ir „Žalgiris“ būtų žaidęs 4 ratų sistema, neabejoju, kad dabartinės situacijos neturėtume. Abi komandos būtų turnyrinės lentelės viršuje. Tai yra formato netobulumas.“
V. Čeponis: „Abi priežastys. Daug metų lietuviška sudėtimi garsėję Šiaulių „Šiauliai“ jau kurį laiką kviečiasi žaidėjus iš užsienio. Šį sezoną jiems pavyko surinkti labai aukšto meistriškumo amerikiečius, todėl spėju, kad klubas staigmeną gali pateikti jau LKL ketvirtfinalyje. Prienų „TonyBet“ yra Virginijaus Šeškaus fenomenas. Komanda žaidžia paprastą krepšinį, paremtą tritaškiais, bet treneris taip moka iš žaidėjų išspausti maksimumą, kad tiesiog gražu žiūrėti. Kasmet ekipoje pasikeičia daug žaidėjų, bet ji išlieka aukštumoje. Artūras Valeika net atsisakė pelningesnio pasiūlymo iš Turkijos, nes Prienuose jam tiesiog patinka. Visi krepšininkai kaunasi kaip už Tėvynę. Vis tik Prienai remiasi 7–8 žaidėjais, ir tai gali skaudžiai atsiliepti jau ketvirtfinalyje. Klaipėdoje efektyviai darbuojasi treneris Kazys Maksvytis. Klubui pavyko surinkti gerą sudėtį ir turėti lygiaverčius krepšininkus ant atsarginių žaidėjų suolelio. „Neptūnas“ dabar kiek kritęs į duobelę, vos įveikė Kėdainių „Nevėžį“.
Grandai per sezoną pakeitė po 2 vyriausiuosius trenerius, tačiau komandų žaidimo kreivė vėliau vėl smarkiai krisdavo. Galbūt kalti ne treneriai ar žaidėjai, o tie žmonės, kurie komplektavo komandą?
L. Kvedaravičius: „Matyt, kad taip. Ne visi „Lietuvos ryto“ ir „Žalgirio“ vadovybės sprendimai tarpsezonio metu buvo tinkami, ir tai reikia pripažinti. Tokį darbą reikėtų dirbti atsakingiau.“
V. Čeponis: „Būtent taip ir yra. Vilniaus ir Kauno komandų komplektavimas bado akis. Kalbant apie „Lietuvos rytą“, sunkiai suvokiama, kaip buvo galima pasikviesti tokį žaidėją, kaip Andreas Glyniadakis. Tai – tikrai labai žemo lygio krepšininkas, nors anksčiau ir žaidęs garsiuose klubuose. Komandai nelabai reikalingas Stevanas Jelovacas, serbo vietą galėtų užimti lietuvis. Mane žavi Prienų strategija. Vienintelis legionierius šiame klube per visą istoriją buvo Siimas Sanderis Vene, kuris, kaip juokauja ekipos vadovai, yra pusiau lietuvis. Estas puikiai moka mūsų kalbą, mokėsi lietuviškoje mokykloje.
Kita vertus, „Šiaulių“ klubo direktorius Adomas Klimavičius yra teisus – tokio pat lygio lietuviai yra brangesni nei užsieniečiai. Vis tik tokį žaidėją, kaip Antanas Kavaliauskas, reikėjo prigriebti kuo greičiau, jei tai tik buvo įmanoma. Zabianas Dowdellas žaidęs NBA lygoje, bet įžaidėjas ginasi labai prastai.
Prieš sezoną buvau įsitikinęs, kad „Žalgiris“ į savo gretas pasikvies Deividą Gailių, o jis tikrai būtų sutikęs. Matome, kaip didžiąją sezono dalį jis blizga Liublianos „Union Olimpija“ komandoje. Talentingas puolėjas žalgiriečiams tikrai būtų labai pravertęs. Deividas kažkuo panašus į Ramūną Šiškauską – išsiskiria geru metimu, šoklumu, plastiškumu, yra gana tvirtas psichologiškai. Taip, „Žalgirio“ biudžetas sumažėjo, bet dar anksčiau buvo galima prisivilioti Beną Veikalą. Tai – vienas labiausiai neįvertintų Lietuvos krepšininkų, kuris aukšto lygio Vokietijos pirmenybėse žaidžia itin naudingai. Tarp galimų variantų galėjo ir vis dar gali būti Marius Runkauskas, Artūras Valeika.
Nemanau, kad „Žalgiryje“ turėtų būti Tadas Klimavičius ir Artūras Milaknis. Jie nebėra jauni, gana ribotų sugebėjimų krepšininkai. Vienas – metikas, kitas – darbininkas. Komandai jie – visiškai netinkami. Lėtokai tobulėja klubo jaunimas. Galima išskirti Artūrą Gudaitį, bet S. S. Vene progresuoti nustojo, daugiau tikėjausi ir iš Vytenio Čižausko. Jam jau teko žaisti Ispanijos lygoje ir vis dar tikiu, kad jis prasilauš ir taps aukšto lygio įžaidėju. Vytenis gerai mato aikštę, turi neblogą driblingą ir metimą.“
V. Putino dešinioji ranka ir absurdiškos konspiracijos
„Žalgiris“ Eurolygos atsisveikinimo rungtynėse sugebėjo įveikti Madrido „Real“, tačiau po savaitės vos išsikapstė su Alytaus „Dzūkija“. „Lietuvos rytas“ taip pat rungtyniauja banguotai – pralaimi „Šiauliams“, po to 44 taškais sutriuškina „TonyBet“. Kodėl komandos nesugeba tinkamai nusiteikti?
L. Kvedaravičius: „Atsipalaidavimo ženklai Lietuvos pirmenybėse tikrai egzistuoja ir juos galima pastebėti. Vilniaus ir Kauno klubai kai kuriose rungtynėse turi rimtų problemų dėl motyvacijos stokos. Kita vertus, „Real“ klubui tos Eurolygos rungtynės nebuvo iš „mirk arba gyvenk“ serijos. Reikėtų pažymėti, kad abu mūsų vadinami grandai iki šios dienos neturi nė vieno trofėjaus. Iki šiol to nėra buvę. Prienų komanda krepšinio mėgėjams pateikė malonų siurprizą ir tapo Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) taurės nugalėtojais.“
V. Čeponis: „Žalgirio“ ir „Real“ mače arena buvo pilna žiūrovų, fantastiškai sužaidė Justinas Dentmonas. Prie sėkmės prisidėjo ir trenerių pasikeitimas. Ne todėl, kad Gintaras Krapikas būtų geresnis specialistas už Saulių Štombergą. Tiesiog permainos visada supurto komandą. Įdomu, ar šį kartą tai bus tik trumpalaikis efektas.
Prienų komandos sutriuškinimą lėmė labai objektyvios priežastys. Jai negalėjo padėti 3 svarbūs žaidėjai – Paulius Ivanauskas, Arvydas Šikšnius ir A. Valeika. Kiti krepšininkai taip pat negalavo, o, kai „Lietuvos rytas“ įgijo 15–20 taškų pranašumą, Prienai nė nesipriešino. Jokiu būdu negalima sakyti, kad LKF taurės finalo ketverte grandai neįvertino Prienų klubo. Atsipalaidavimo ir prasto nusiteikimo tikrai nebuvo, Tiesiog V. Šeškaus auklėtiniai buvo stiprūs. Tai – vieni įdomiausių metų Lietuvos krepšinyje. Paradoksalu, bet 6 komandos šiuo metu yra panašaus pajėgumo. Vis tik „Lietuvos rytas“ ir „Žalgiris“ atkrintamosiose turėtų mobilizuotis.“
Jūs taip pat atmetate bet kokius galimus susitarimus prieš rytojaus didįjį mačą?
L. Kvedaravičius: „G. Krapiko ir Dainiaus Adomaičio išsakytos mintys yra teisingos. Jeigu kas galvoja, kad galima susitarti tarp 4 komandų... Na, tai yra absurdas. „Žalgiriui“ neužtenka vien pergalės prieš vilniečius. Jiems dar reikia sulaukti Prienų ekipos pergalės Klaipėdoje prieš „Neptūną“. Susitarti tokioje situacijoje tiesiog neįmanoma. Lietuvoje sąmokslo teorijų yra daugiau negu tokių realybėje vykstančių procesų.“
V. Čeponis: „Niekas tikrai nesitars. Neįsivaizduoju, kaip tai turėtų atrodyti. Turėtų ateiti „Žalgirio“ treneriai ir vadovai bei sakyti, kad jūs, vilniečiai, nesiplėšykite, nesistenkite? Žiūrėsime, kaip elgsis treneris D. Adomaitis. Galbūt bus suteikiama daugiau galimybių jauniems žaidėjams. Galiu tik nuspėti, kaip mąstys „Lietuvos ryto“ krepšininkai. Taip, tai bus kova prieš principinį varžovą, bet Vilniaus ekipai susitikimas jokios reikšmės turnyrine prasme nebeturės. Krepšininkai tai žinodami gali rungtyniauti atsargiau, pasąmonėje pasisaugoti traumų. Jeigu finalas bus netradicinis, abejoju, ar „rytiečiams“ pavyks užpildyti „Siemens“ areną.“
LKL sezonas gali baigtis kaip niekada vėlai. Kas kalčiausias dėl šios padėties, ir ką daryti, kad ji nesikartotų?
L. Kvedaravičius: „Manau, lygos vadovybė pasimokys iš savo klaidų ir įvertins visas aplinkybes ir lygas, kuriose dalyvauja mūsų komandos. Lietuvos pirmenybės turi būti prioritetas. Negalime savo čempionato taikyti prie kitų komercinių turnyro grafiko, kas vyksta dabar. Turime atsižvelgti į krepšinio sirgalių norus ir jų poreikius. Tai yra vienas iš pagrindinių LKL vadovybės uždavinių. Linkiu šioje vietoje labai rimtai padirbėti, nes tvarką įvesti būtina.“
V. Čeponis: „Kitą sezoną „Lietuvos rytui“, kaip ir „Neptūnui“, Jungtinėje lygoje žaisti nereikėtų. Vis dėlto, tos politinės priežastys yra pernelyg svarios. Lygos globėjas – Rusijos prezidento Vladimiro Putino dešinioji ranka, administracijos vadovas Sergejus Širokovas. Jam Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) yra pritaikę rimtas sankcijas. Mūsų klubams reikia būti principingiems ir atsisakyti rungtyniauti lygoje, kuriai diriguoja ilgametis KGB darbuotojas. Tada išsispręstų visos problemos. Keturių LKL ratų sistema būtų naudinga. Šis sezonas rodo, kad daugelis komandų pasitempė, todėl didesnis mačų skaičius garantuotų dar daugiau intriguojančių kovų.“
Balys Šmigelskas | Alfa.lt
{fcomment}