V. Šeškus – provincijos miestelio krepšinio žvaigždė, žibanti ir sostinėje
Iš Prienų į Vilnių. Šį sezoną prie „Lietuvos ryto" vairo stojęs Virginijus Šeškus lyg studentas, palikęs gimtąjį miestelį ir išvykęs į sostinę paragauti aukštojo mokslo. Lietuvos provincijoje ant rankų nešiotas 47-erių metų krepšinio treneris Vilniuje turėjo taikytis prie naujų išgyvenimo taisyklių. „Norisi atsikirsti žmonėms, kurie mane atleidinėjo spalio mėnesį, po to ir lapkritį, o dabar jau laukia Naujų metų", – ironiškai apie užklupusią lūkesčių naštą ir aplinkinių kritiką kalba V.Šeškus.
Vilniaus „Lietuvos ryto" sezono pradžia vadovaujant V.Šeškui nėra tokia bloga kaip aštrialiežuviams skeptikams norėjosi prognozuoti. Europos taurės turnyre iškovotos penkios pergalės ir patirtas vienas pralaimėjimas. Vilniečiai jau beveik yra kitame etape. LKL čempionate vilniečiai pralaimėjo principiniams varžovams iš Kauno ir praėjusią savaitę netikėtai suklupo namuose prieš Pasvalio „Pieno žvaigždes".
Po dviejų iš eilės pralaimėjimų Kauno „Žalgiriui" ir „CSU Asesoft" ekipai iš Rumunijos kritikai suskubo versti V.Šeškų iš trenerio kėdės. Tačiau klubas atsitiesė ir užtildė tokias kalbas, kurios pačiam treneriui buvo skaudžios, tačiau leido suprasti, ką reiškia dirbti dideliame klube. Juk būtent to visą karjerą Prienuose praleidęs V.Šeškus ir norėjo.
Naujos taisyklės dideliame mieste
Anot V.Šeškaus, persikėlęs į sostinę jis susidūrė su dviem pagrindiniais iššūkiais – pritapimu prie svarbios komandos ir aplinkinių vertinimais: „Pirmasis iššūkis buvo prisitaikyti prie aukštesnio lygio klubo. Visos taisyklės ir reikalavimai čia yra kitokie. Prienuose pats viską darydavau, o čia viskas kitaip. Antrasis iššūkis buvo pateikti tokius gerus rezultatus, kokių iš tavęs visada tikisi. Norisi atsikirsti žmonėms, kurie mane atleidinėjo spalio mėnesį, po to ir lapkritį, dabar jau laukia Naujų metų. Nors patyrimo dar trūksta, tačiau norisi įrodyti, kad galiu dirbti šiame lygyje."
Kai po dviejų iš eilės pralaimėjimų žiniasklaidoje pasirodė spėlionės apie V.Šeškaus atleidimą, Prienuose užaugęs treneris pirmą kartą pajuto, ką reiškia dirbti „Lietuvos ryte".
„Jeigu atvirai, tai buvo labai sunku. Dažniausiai nepuolu apie save skaityti, bet tuomet pradėjo ir draugai komentuoti, tai ir pačiam teko perskaityti tą kritiką. Manau, kad ta kritika buvo kuriama vieno naujienų portalo. Juk buvo visokių pralaimėjimų – ir „Žalgiris" pralaimėjo Utenos „Juventus".
O čia man iškart buvo didelis spaudimas. Kažkas, matyt, yra suinteresuotas, nepatinku labai kažkam. Tai, aišku, yra nemalonu. Gerai, kad žaidėjai tada padėjo. Mes kaip šeima susivienijome ir atsitiesėme po to nokdauno. Tuomet ir pajutau, ką reiškia dirbti „Lietuvos ryte". Aš visada stengiuosi atiduoti visą širdį, todėl buvo skaudu, kai po vieno paslydimo visi supuolė."
Buvęs krepšininkas Sergejus Jovaiša mano, kad V.Šeškaus kritikai trenerio atleidimo šį sezoną nesulauks: „Vien jau dėl to, kad jis nėra labai brangus treneris ir tai yra patogu „Lietuvos rytui". Kažkas panašaus buvo su Rimu Kurtinaičiu, kol jis nieko nelaimėjo. O kai laimėjo, jo kaina pakilo ir „Lietuvos rytas" jau negalėjo suteikti jam padoresnio atlygio."
Grupės lyderiai Europos taurėje
Vilniaus „Lietuvos ryto" ekipa po šešerių rungtynių Europos taurėje užima pirmąją vietą E grupėje ir beveik jau yra užsitikrinusi vietą kitame etape. „Tai galima vertinti kaip gero V.Šeškaus darbo rezultatą", – mano buvęs krepšininkas S.Jovaiša.
„Iš minimalių savo žaidėjų galimybių V.Šeškus bando išspausti maksimumą. Aišku, negalvokime, kad Europos taurėje rungtyniauja labai aukšto lygio komandos, bet prieš kiekvieną reikia žaisti. Aš neabejoju, kad ir su Rumunijos ekipa namuose bus susitvarkyta", – apie pasirodymą antrame pagal pajėgumą Europos turnyre kalbėjo S.Jovaiša.
V.Šeškui šiame turnyre brangiausia pergalė buvo išvykoje prieš Belgrado „Partizan" ekipą: „Pasirodymu Europos taurėje tikrai esu patenkintas. Penkios pergalės yra neblogas rezultatas. Daug kas kalba, kad mūsų grupė yra lengva, bet aš nesutikčiau. Tik Rumunijoje sužaidėme tikrai blogas rungtynes. Gerai, kad po to pralaimėjimo atsitiesėme. Tikra pergale laikau laimėjimą Belgrade, prie „Partizan" tribūnų. Tai buvo pirmoji „Lietuvos ryto" pergalė Belgrado arenoje."
Vargas dėl legionierių
Vilniaus „Lietuvos ryto" legionierių pasirinkimas kėlė daug klausimų ir prieš tai, kai į klubą atvyko V.Šeškus. Tačiau šį sezoną kritika legionieriams įgavo naują atspalvį. Iškilo klausimas, kad galbūt legionieriai žaistų geriau, jei treneris jiems užduotis aiškintų sklandesne anglų kalba, kurios Prienuose lietuviams vadovavęs strategas tiesiog nėra įvaldęs.
Bet kuriuo atveju, kalbos „Lietuvos ryto" legionierių fronte šį sezoną nevirsta darbais. Po dviejų mėnesių rezultatyviausiai tarp legionierių komandoje rungtyniauja amerikietietis Travisas Leslie.
„Šiauliuose" rungtyniavęs krepšininkas per 11 rungtynių LKL vidutiniškai rinko po 6,7 taško ir buvo vos šeštas pagal rezultatyvumą komandoje.
Europos taurėje T.Leslie rinko po 8,8 taško ir atkovojo po 5 kamuolius. Pagal rezultatyvumą jis buvo ketvirtas komandoje. Žiūrint į statistiką tampa aišku, kad sezono pradžia pažėrė dar daugiau iššūkių Mike'ui Moseriui, Billy Baronui ir Kirilui Natiažkai.
Pats V.Šeškus yra įsitikinęs, kad žaidėjams dar reikia laiko apsiprasti: „Su Travisu Leslie viskas yra gerai. Billy Baronas ir Mike'as Moseris dar tik pratinasi prie europietiško krepšinio. Jie patys sako, kad netikėjo, jog bus taip sunku. Aš pats gyvenime nesu dirbęs su amerikiečiais ar apskritai užsieniečiais. Reikia to apsipratimo. Aišku, norėtųsi didesnio jų indėlio."
Anglų kalbos darbe besimokantis V.Šeškus pabrėžia, kad, kai žaidimas nesilipdo, ieškoma išorinių pasiteisinimų: „Jaučiu, kad mūsų bendravimas tobulėja. Kartais būna sunku suformuluoti užduotis, bet tai ne problema, nes yra kiti treneriai, kurie visada padeda. Taip jau būna, kai žaidimas nesiseka, tai bandoma ieškoti priežasčių. Lengviausia yra viską nurašyti kalbų skirtumams."
Olimpinių žaidynių prizininkas S.Jovaiša pripažįsta, kad Vilniaus ekipai tiesiog nesiseka su legionieriais: „Prieš dvejus ar trejus metus teko stebėtis banguotu „Lietuvos ryto" žaidimu. Tuomet sakiau, kad pusė Prienų komandos atrodo geriau nei „Lietuvos ryto" legionieriai. Buvo tokia jaunųjų Balkanų turistų era „Lietuvos ryte". Jie dažniau dairėsi į sąskaitas banke, o ne į aikštę.
Šį sezoną dėl kitų priežasčių, bet vėl nesiseka. V.Šeškus labai džiaugėsi M.Moserio žaidimu pirmosiose rungtynėse su Belgrado ekipa. Lyg jis jau ir atranda savo žaidimą. Tačiau dabar matyti, kad jo žaidimas tikrai nėra toks geras. Aišku, kartais iššauna vienas kitas legionierius, tačiau jokio stabilumo nėra. Sezono pabaigoje bus labai svarbu, kaip žais legionieriai."
Primityvu ar ūkiška, bet efektyvu
V.Šeškaus vadovavimas Prienų ekipai patiko ne visiems. Anot apžvalgininkų, Lietuvos grandus ant žemės praėjusį sezoną nuleidusi ekipa propagavo „bėk ir mesk" krepšinį. Dar prieš prisijungdamas prie Vilniaus ekipos V.Šeškus tikino, kad viskas nėra taip, tačiau improvizuoti savo žaidėjams jis niekada nedraus.
LKL čempionate kol kas „Lietuvos rytas" išsiskiria rezultatyvumu, mažiausiai prarastų kamuolių skaičiumi ir laimi pagal perimtus kamuolius. Vilniečiai per 11 susitikimų vidutiniškai pelno po 87,6 taško.
Lygoje labiausiai kamuolį branginantys Vilniaus „Lietuvos ryto" atstovai per rungtynes prarado po 12,5 kamuolio. Sostinės komanda per rungtynes perima 11 kamuolių ir už nugaros palieka „Dzūkiją" (10,6 per. kam.) bei „Pieno žvaigždes" (10,5 per. kam.).
„Mūsų stiprybė yra komandinis žaidimas ir gera gynyba. Mūsų komanda neaukšta, todėl turime žaisti greitai ir agresyviai gintis. Rungtynės su Pasvaliu labai nuvylė. Nežinau, ar tai buvo žaidėjų, ar trenerių kaltė, bet išryškėjo mūsų spragos. Manau, kad mūsų žaidime per šiuos du mėnesius buvo ir gerų, ir blogų dalykų. Ir dar bus visko", – apie savo ekipos žaidimą kalbėjo V.Šeškus.
S.Jovaiša žavisi prieniškio kuriamu ūkiškais sprendimais paremtu krepšiniu: „V.Šeškaus planas nuo Prienų laikų nelabai pakitęs – jeigu pats negali įmesti, tai bent jau sutrukdyk kitiems šį malonumą. Jis bando traukyti varžovų atakas netradiciniais būdais."
15min.lt
{fcomment}