TOP naujienos
RKL: kodėl regionams skirta lyga ypač svarbi ir Vilniaus jaunimui? (VIDEO)
Saulius Čirba / RKL nuotr.
Regionų krepšinio lygą („TOPsport–RKL“) 2020–2021 m. sezone galima drąsiai įvardinti kaip pačią skaitlingiausią Lietuvos krepšinio lygą. Dėl pandemijos padiktuotų aplinkybių tradiciškai masiškiausios moksleivių ir mėgėjų pirmenybės nevyksta, o trečioje pagal pajėgumą Lietuvos lygoje jau galima užuosti atkrintamųjų varžybų nuotaikas.
Šį sezoną „TOPsport–RKL“ A divizione varžosi 16, o B ešelone dėl titulo grumiasi 19 komandų. Tarp 35 klubų galima rasti ir dvi ekipas iš Vilniaus. Kodėl regionams skirta lyga yra labai svarbi ir Lietuvos sostinei? Koks yra ir turėtų būti jaunųjų Vilniaus krepšininkų ugdymas? Ar „Statybos“ pavadinimas dar sugrįš į skambias naujienų antraštes? Šiuos ir kitus klausimus „TOPsport–RKL“ tinklalaidėje aptarėme su Vilniaus „Ryto-MRU-VKM“ vyriausiuoju treneriu Gintautu Regina ir Vilniaus „Rivile“ strategu Mindaugu Noreika.
Į kitą lygį – tik būnant dominuojančiu žaidėju
„Rytas-MRU-VKM“ jau baigė savo pasirodymą reguliariajame sezone ir užfiksavo sėkmingiausią savo pasirodymą nuo pat 2015–2016 m. sezono, kuomet komanda pradėjo žaisti „TOPsport–RKL“ čempionate. Šį sezoną Vilniaus krepšinio mokyklos (VKM) pagrindu sudaryta ekipa laimėjo 61,1 proc. žaistų rungtynių (11/7). „Ryto“ sistemos komanda B diviziono B grupėje tarp 10 komandų užėmė 5 vietą ir laukia varžovų aštuntfinalyje.
Gintautas Regina įsitikinęs – žaidėjams neverta skubėti keltis į aukštesnes lygas: „Ypatingų tikslų turnyrinėje lentelėje mes nekeliame. Esame „Ryto“ sistemos dalis ir šitos komandos pagrindinis tikslas yra pakelti žaidėjų meistriškumą, kad bent keli žaidėjai ateityje galėtų pereiti į „Perlo Energijos“ sudėtį ir ten padirbėję keletą metų eiti toliau. Šiai dienai tokių ryškių žaidėjų, kurie galėtų eiti į „Perlą Energiją“, mes neturime. Tai yra procesas, kuris tikrai nėra lengvas, ypač dabar. Žinoma, džiaugiamės, kad mums, kaip aukšto meistriškumo komandai, leidžia treniruotis. Visada žaidėjams bandau išaiškinti, kad tokio klubo kaip „Rytas“ krepšininkai turi patys sau kelti aukščiausius tikslus. Jeigu žaidėjas nori eiti į aukštesnį lygį, jis turi būti dominuojantis dabartinėje savo lygoje.“
Kalbėdamas apie „TOPsport–RKL“ tobulėjimą, G. Regina atkreipia dėmesį į kelis faktorius:
„Labai gerai atsimenu visą RKL vystymąsi. Visų pirma, pasikeitė pati varžybų vykdymo sistema. Anksčiau visa Lietuva buvo suskirstyta geografiniu principu į 4 zonas ir Vilnius, pavyzdžiui, žaisdavo su Švenčioniais, Ignalina ir kitomis komandomis, kurios neturėjo gilių krepšinio tradicijų. Tokiu būdu būdavo daug „tuščių“ rungtynių, kurios neduodavo naudos abiem komandoms, nes rungtynės pasibaigdavo didele taškų persvara. Dabar RKL yra suskirstyta į A ir B divizionus, kas sudaro sąlygas didesnei intrigai. Kita vertus, antrame divizione yra nemaža dalis komandų, kurios galėtų ne tik pretenduoti į A divizioną, bet ir būti turnyrinės lentelės viduryje. Apibendrinant, RKL dabar demonstruoja tikrai neblogą krepšinio lygį ir jaunimui tai yra labai gera terpė tobulėjimui ir savo vyriško krepšinio įsivertinimui.“
Ar dukart jau atgimusios „Statybos“ vardas dar sugrįš į antraštes?
G. Reginai prie legendinės Vilniaus „Statybos“ reikalų kaip vyriausiajam treneriui teko prisiliesti netgi dukart. 2001–2002 m. tuometinėje LKAL lygoje žaidęs klubas pateko į finalą ir tik jame nusileido Kėdainių „Nevėžiui“, kuris ir pelnė vietą kito sezono LKL čempionate. Analogišką pasiekimą „Statyba“ pakartojo ir po dešimtmečio, kai NKL finale pralaimėjo „LKKA-Atletui“.
„2001–2002 m. sezone. „Statybos“ komanda buvo suburta daugiau idėjiniu principu, prie ko labai prisidėjo šviesaus atminimo vadovas Antanas Lenkšas. Neturėjome didelių finansinių šaltinių, bet tai buvo labai ambicinga ir gana sėkminga komanda. Antrą kartą „Statyba“ buvo atkurta 2011–2012 m. Be abejo, vienas iš tikslų buvo atgaivinti istorinį pavadinimą bet pagrindinis tikslas buvo kiek kitoks. Tuo metu Vilniuje buvo daug įdomių jaunų žaidėjų, kurie dar netiko nei „Rytui“, nei „Sakalams“, o Nacionalinėje lygoje Vilniaus komandos kaip ir nebuvo. Finale kovojome su Kauno „LKKA-Atletu“ ir labai nedaug trūko, kad būtume iškovoję čempionų vardus ir įgiję teisę žaisti LKL. Nežinau, ar tai būtų įvykę, bet ta „Statyba“ demonstravo gerą žaidimą ir nugalėjo daug komandų, kurios turėjo didesnį biudžetą ir labiau patyrusių žaidėjų. Ovidijus Varanauskas, Darius Tarvydas, Eigirdas Žukauskas ir kiti vėliau išėjo į aukštesnį lygį ir šiai dienai demonstruoja gerą krepšinį.“
Paklaustas, kur istorinį „Statybos“ vardą Vilniaus krepšinyje pašnekovas mato ateityje, G. Regina pasakė:
„Nežinau visų juridinių detalių, bet šiandien „Ryto“ juridinis vienetas yra KK „Statyba“. Man, kaip treneriui, smagu, kad šitas vardas yra nepamirštas ir bent jau juridiniame registre jis figūruoja. „Statybos“ istorijos neturime ignoruoti. Kai klubui buvo sunku, Vilniui pagalbos ranką ištiesė stiprus dienraštis ir tai yra labai smagu. Dabar situacija vėl pasikeitė ir kodėl gi mums negvildenti idėjos dėl vilniečių balsavimo, kaip klubas galėtų vadintis dabar? Esmė net ne klubo pavadinimas, o kiek klubas tvarus? Kiek jis gali būti kylantis ir einantis į priekį, keliantis savo miesto įvaizdį? Jeigu komanda nedemonstruos gero žaidimo, joks pavadinimas neišgelbės.“
Vilniečiams linki grįžti namo
Apžvelgdamas sostinės krepšinio sistemą, G. Regina akcentavo, kad dirbama teisinga kryptimi, tačiau tam tikri dalykai galėtų vykti sklandžiau:
„Vilnius dabar turi tikrai gana geras sąlygas ir dirba tikrai neblogai. Yra Ozo gimnazija. Apie ją yra visokių gandų, bet ne visai sutikčiau su jais. Daug kas priklauso nuo pačio sportininko, kaip jis žiūrį į mokslą. Mano vizija būtų tokia, kad tie žaidėjai, kurie žaidžia „Ryto“ jaunimo piramidėje, jie visi galėtų mokytis sporto gimnazijoje, nes dabar tai gali daryti tik dalis. Konkrečiai „Ryto-MRU-VKM“ komandoje, lankančių sporto gimnaziją yra 50 proc. Lankantiems sporto gimnaziją yra sudarytos sąlygos treniruotis dukart per dieną. Tai šiuolaikiniame krepšinyje yra svarbu. Jis reikalauja ne tik didelio talento, bet ir daug darbo. Jeigu žaidėjas, pagal gerai sudaryta programą, su geru trenerių štabu treniruosis dukart per dieną, be abejo, toks žaidėjas greičiau progresuos ir demonstruos geresnius rezultatus.“
Apibendrinamas pokalbį „Ryto-MRU-VKM“ strategas vylėsi, kad Vilniuje gimę, užaugę ar šio miesto krepšinio mokyklas baigę krepšininkai, dabar žaidžiantys kituose miestuose, dar sugrįš į savo gimtąjį kraštą.
„Dabar mes turime labai nemažai gabių vilniečių, ko anksčiau nebūdavo. Labai daug gabių vilniečių, kurie žaidžia ne Vilniuje. Palinkėčiau, kad Vilnius savo vaikus susigrąžintų namo. Aš kalbu apie Martiną Gebeną, Mareką Blaževičių, Margirį Normantą, Karolį Lukošiūną, Simą Jarumbauską... Taip pat eilę ne vilniečių, kurie augo Vilniaus sistemoje. Pavyzdžiui, Einaras Tubutis. Tai yra mūsų žmonės. Smagu matyti, kad toks vilnietis iki kaulų smegenų kaip Augustas Marčiulionis žaidžia už Vilnių. Mums reikia žaidėjų, kurie nebūtų abejingi Vilniui ir tam rezultatui, koks yra Vilniuje“, – užbaigė G. Regina.
Viena sėkmės priežasčių – fizinis pasiruošimas
Tuo metu Sostinės krepšinio mokyklos (SKM) auklėtinių pagrindu sudaryta Vilniaus „Rivile“ (20/4) yra vienvaldė „TOPsport–RKL“ A diviziono lyderė ir neslepia ambicijų jau kitą sezoną sportiniu principu persikelti į NKL–VIKINGLOTTO lygą.
11-os pergalių seriją pastaruoju metu fiksavusios „Riviles“ treneris Mindaugas Noreika buvo pripažintas geriausiu „TOPsport–RKL“ mėnesio strategu. Šiuo metu „Rivilei“ iki reguliaraus sezono pabaigos dar liko sužaisti 6 mačus, o artimiausius konkurentus iš Kretingos vilniečiai lenkia 3 pergalėmis. Tiesa, „Kretinga“ (17/5) yra sužaidusi dvejomis rungtynėmis mažiau.
„Stengiamės kiekvieną dieną ir nežiūrime į sezono pabaigą. Man asmeniniai prizai nieko nereiškia, nes tai tik maža stotelė. Kitas dalykas, norėčiau padėkoti RKL organizacijai, nes kai komanda laimi, dažniausiai pagerbiami žaidėjai. Individualių įvertinimų treneriams paprastai krepšinyje nebūna daug ir tokios iniciatyvos yra sveikintinos. Bet save vertinu kaip komandos dalį, nes kiekvienas klubo narys į rezultatą įneša savo indėlį“, – „TOPsport–RKL“ podkaste sakė M. Noreika.
„Rivilės“ treneris pasidžiaugė treniruočių procesu ir kalbėjo apie klubo viziją:
„Mes viena iš tų komandų, kurios turi treniruočių procesą ir mūsų pamatas statomas ant proceso. Turime daug jaunų žaidėjų, jie dalyvauja visose treniruotėse. Išimtys daromos tik vyresniems žaidėjams, kurie turi darbus, šeimas. Į jų situaciją žiūrime lanksčiau, nes jie nesieja savo ateities su didžiuoju krepšiniu, – sakė sezono lyderių strategas. – Besiruošiant sezonui, mano pagrindinis akcentas jaunimui buvo fizinis pasiruošimas. Jie turėjo galimybė vasarą sportuoti su fizinio pasirengimo treneriu. Mane labiau nustebino tai, kad pirma sezono pusė leido mums būti ten, kur mes esame. Tikėjau, kad mūsų virsmas ir visa žaidimo adaptacija turėtų vykti antroje sezono dalyje. Jau eilę rungtynių neturime didelių duobių, kurias turėjome. Pirmoje sezono dalyje ieškojome tinkamo modelio ir kaip tiems jauniems žaidėjams ištaikyti minutes aikštėje.“
Užduotis – stumti krepšininkus iš komforto zonos
Pašnekovas pasidžiaugė jo atstovaujamos SKM organizacijos rezultatais, tačiau čia pat pridūrė, kad norint pasiekti gerų rezultatų Vilniaus krepšinyje, reiktų eiti vienijimosi, o nes skaldymosi keliu.
„SKM veikia 14 metų, o pirmą derlių, turbūt, šiemet atnešė 2003 m. gimę krepšininkai – Gytis Valickas, Lukas Pivoriūnas, Augustinas Kiudulas, Gediminas Alisas ir pan. Visi šie žaidėjai lankė SKM nuo 1–2 klasės. Jie užaugo su šita mokykla ir papildė savo amžiaus jaunimo rinktines. Tos derlingos kartos ateina toliau – 2004, 2005, 2006 m. ir toliau. Kaip matome, mūsų auklėtinių žaidimas RKL čempionate pasiteisina ir, žiūrint į ateitį, atrodytų, kad panašų modelį galėtume išlaikyti.“
„Be galo svarbu nepaskubėti ir neperšokti į aukštesnį lygį per anksti. Ypač ateinant iš moksleivių krepšinio svarbu nenueiti per toli, kad turėtum pakankamai žaidybinio laiko, pasitikėjimo, netgi lyderystės pačiupinėti. Abejose Vilniaus krepšinio mokyklose yra ne po vieną žaidėją, kurie atstovauja savo metų rinktinėms. Tai vienas iš indikatorių, kurie rodo, kad Vilniaus krepšinis gyvuoja ir gyvuoja gerai. Žvelgiant toliau, mano akims, ta Vilniaus piramidė buvo neužtektina. Atsiradus „Rivilei“, kuri priglaudė 14 jaunuolių, moksleiviai ir studentai vis dar važiuoja žaisti į Jonavos, Ukmergės ir Ignalinos komandas. RKL 2–3 Vilniaus komandos galėtų ir turėtų būti. Reiktų bent 2 komandų ir NKL čempionate. Viskas atsiremia į entuziastus ir finansus, jau nekalbant apie infrastruktūra, nes čia Vilnius vis dar kenčia. Mes kalbame apie SKM, VKM, „Rytą“, o mano viena iš pagrindinių idėjų yra ta, kaip visos šios organizacijos galėtų kartu plėtoti, vystyti Vilniaus krepšinį ir duoti rezultatus“, – kalbėjo M. Noreika.
Sausio mėnesį vykusiose rungtynėse tarp „Rivilės“ ir „Kretingos“ gynėjas Gytis Valickas aidint sirenai smeigė pergalingą tritaškį, kuris sulaukė net ir griežtojo trenerio komplimentų:„Galima tik pasidžiaugti Gyčio pasitikėjimu, ką praeitą kartą pademonstravo ir L. Pivoriūnas. Negiriant žaidėjo, tai buvo geras driblingas, geras atšokimas, pats metimas atliktas techniškai, būnant šuolyje. Tai rodo galvos stiprumą, kuris leidžia tai daryti. Man pačiam žiūrint pakartojimą smagu ir gera.“
Kalbėdamas apie labiausiai tobulintinus dalykus „Rivilės“ žaidime, M. Noreika sakė:
„Mes kiekvienoje treniruotėje norime daugiau. Aš, kaip treneris, žaidėjams noriu suformuluoti pagrindinį dalyką. Mano uždavinys yra juos stumti iš komforto zonos. Jie patys turi norėti dar geriau driblinguoti, pagerinti metimą, atstovėti gynyboje ar daugiau parodyti charakterio. Jie iš savęs turi reikalauti vis daugiau, negyventi komforto zonoje. Daug dalykų yra užkoduota mentalitete ir mąstyme.“
Daugiau G. Reginos ir M. Noreikos minčių – „TOPsport–RKL“ tinklalaidėje.
Tinklalaidės temos
0:21 min. Svarbiausi pokalbių su treneriais akcentai
10:29 min. Pokalbis su Gintautu Regina
11:11 min. „Ryto-MRU-VKM“ pasirodymas „TOPsport–RKL“ taurėje
16:51 min: Sezono tikslai ir komandos vizija
22:32 min. Kodėl pusę „Ryto-MRU-VKM“ komandos sudaro ne vilniečiai?
26:46 min. „TOPsport–RKL“ virsmas ir G. Reginos jaunimo komandos
30:47 min. Bandymai atkurti „Statybą“ ir dabartinė situacija
41:10 min. Vilniaus krepšinio sistema pagal G. Reginą: kas veikia gerai ir ką reikia tobulinti?
57:50 min. Pokalbis su Mindaugu Noreika
58:16 min. Požiūris į pelnytą geriausio mėnesio trenerio vardą
01:03:07 min. Kaip nuo virusų saugosi „Riviles“ klubas?
01:05:06 min. „Riviles“ treniruočių procesas ir klubo modelis
01:10:00 min. Pirmasis rimtas SKM derlius
01:13:03 min. Vilniaus krepšinio sistema pagal M.Noreiką: kas veikia gerai ir ką reiktų tobulinti?
01:20:09 min. Kur labiausiai reikia tobulėti „Riviles“ žaidėjams?
01:22:35 min. Pergalingas G.Valicko tritaškis aidint sirenai
01:28:27 min. Jauno krepšininko sąvoka Lietuvoje
01:39:35 min. Ar „TOPsport–RKL“ čempionate yra komanda, kuri gali būti rami dėl vietos finalo ketverte?
RKL.lt